جستجو
کلام امیرشمارنده سایت
Shaparak CounterShaparak CounterShaparak CounterShaparak CounterShaparak CounterShaparak CounterShaparak Counter
Shaparak Counterامروز55
Shaparak Counterدیروز72
Shaparak Counterکل بازدید ها103043

سکوت ، شکیبایی و خویشتنداری باعث جذب انرژی حیاطی زندگی (جان) و ذخیره آن می شود
انواع انرژی مورد نیاز بدن انسان : 1- انرژی شیمیایی 2- انرژی کیهانی

1- انرژی شیمیایی که با خوردن مواد غذائی تامین می شود .

2- انرژی کیهانی یا (گیهان) که یکی از راههای بدست آوردن آن تنفس ( بخصوص تنفس صحیح ) است و همچنین از طریق مراکز جذب انرژی در بدن صورت می گیرد .

لازم بذکر است که با خوردن مواد غذائی نیز ( مخصوصا مواد غذائی تازه ) مقداری از انرژ ی کیهانی را نیز جذب می کنیم .

 

راه های افزایش و ذخیره انرژی حیاتی :

ب) طبیعت :

انرژی حیاتی (پرانا) اساسا سه منبع اصلی دارد : خورشید، هوا و زمین . پرانای خورشیدی از نور سرچشمه میگیرد به تمام بدن نیرو میبخشد و شرایط تندرستی آن را فراهم میکند که با حمام آفتاب یا قرار گرفتن در معرض نور خورشید به مدت 5 تا 10 دقیقه یا نوشیدن آبی که در معرض آفتاب بوده است میتوان آن را بدست آورد . پرانای موجود در هوا که هنگام تنفس از طریق ریه ها و یا مستقیما توسط مراکز انرژی جذب میشود . جذب پرانای هوا هنگام تنفس آهسته ، عمیق و موزون بیشتر از زمانی است که تنفس کوتاه و کم عمیق است . افرادی که آموزش های خاص دیده اند (تمرینات تنفسی) میتوانند آن را از راه بینی و حتی از خلال منفذهای پوستی جذب کنند . پرانای موجود در زمین از طریق کف پاها جذب میشود  این عمل بصورت خودکار و ناآگاهانه انجام میپذیرد ، قدم زدن با پای برهنه میزان جذب آن را افزایش میدهد . با فراگیری جذب آگاهانه این پرانا شخص میتواند نیروی حیاتی ، کارایی و توانایی فکری خود را افزایش دهد . آب ،انرژی حیاتی خورشید ، هوا و زمین را که با آن در تماس است جذب میکند و درختان و گیاهان پرانای خورشید ، هوا،آب و زمین را جذب میکنند . افرادی که انرژی حیاتی بالایی دارند در اطراف خود امواج مثبت و سرزنده ای ایجاد میکنند ، برعکس ممکن است ما با افرادی مواجه شویم که بدون دلیل ما را خسته یا تخلیه میکنند.

مکان های پرانرژی:

در افراد مختلف استفاده از انرژی های طبیعت فرق میکند . افرادی که با ساختار انرژیکی بدنشان آشنا هستند و تحت آموزش یک سبک خاص انرژیکی قرار گرفته اند و چرخه انرژی را در بدن خود میشناسند ، با حضور در برخی مکان ها احساس لذت و نشاط بیشتری خواهند داشت و تعداد بیشتری از افراد عادی از انرژی های جاری در طبیعت و دنیا بهره خواهند برد در نتیجه درک بهتری از هستی ، خلقت و جوهر ذاتی خویش خواهند داشت . به همین دلیل است که چنین اشخاصی کشش و جذبه بیشتری برای حضور در طبیعت دارند و زمانی که در یک طبیعت زیبا قرار میگیرند بالا بودن انرژي در چنین مکان هایی برایشان محسوس است .

تغذیه :

بعضی از خوراکی ها قادرند نقش عامل محرکه و افزایش دهنده انرژی را در بدن ایفا کنند که در مواقع به خصوص مصرف آنها مراکز انرژی خاصی را در بدن تحریک میکند .مثل "جین سنگ " که آن را به عنوان داروی جوانی میشناسند و به افزودن انرژی حیاتی بدن کمک میکند که البته بهتر است خوردن آن از مقدار کم شروع شود .برخی از مکاتب نیز معتقدند که رژیم خام خواری و گیاه خواری انرژی بیشتری در بدن تولید میکند. همچنین دعا کردن نیز در کیفیت غذا و انرژی های آن تاثیری مثبت میگذارد . چرا که شکرگزاری و یا ذکر خداوند انرژی های مثبت را آزاد میکند و در این صورت غذا خیلی بهتر جذب بدن میشود.

روابط جنسی :

روابط جنسی متعادل نیز در زندگی زناشویی به افزایش انرژی افراد کمک میکند .در مجموعه قوانین اخلاقی یوگی ها به اصل کنترل لذت های حسی (براهماچاریا) اشاره شده ، براهماچاریا به مفهوم زندگی در تجرد نیست بلکه بدان معناست که فرد خارج از زندگی تاهل هیچ گونه روابط جنسی نداشته باشد . چنانچه این انرژی بی رویه استفاده نشود تبدیل به انرژی روحانی شده و فرد را به بالاترین مراحل آگاهی و شعور میرساند .اصولا انرژی جنسی نیروی دینامیک و پر قدرتی است که دو نوع حرکت دارد : یکی حرکت صعودی و دیگری حرکت نزولی که اصولا با رابطه جنسی این انرژی بطرف پایین می آید و دفع میگردد ، وقتی فرد در مسیر معنوی سیر و سلوک میکند انرژی فوق را در جهت مثبت هدایت کرده این انرژی به سمت مراکز بالا یا مراکز فوقانی میرود و موجب بیداری فرد میشود .اصولا انرژیی که در یک عمل جنسی مصرف میشود برابر با انرژی ذهنی در قبال 24 ساعت کار شدید و بلاوقفه است یا معادل انرژی فیزیکی است که شخص طی سه دوره کار متوالی مصرف میکند . بطور کلی براهماچاریا باید در سه حوزه فکر، کلام و عمل رعایت گردد که رعایت آن موجب درخشندگی ، زیبایی ، سلامت ، شعف ، اقتدار و بی باکی شده و در سنین بالا ذهن و حافظه قویی به ارمغان می آورد.


در زیر یکی از تکنیکهای جذب انرژی کیهانی را توضیح می دهیم :

"تای چی چوان "

تای چی به معنی غایت ، پیشرفت و رشد در مسیری بی پایان و به معنی جوهره عظیم و جاودان هستی است  "تای چی چوان " یکی از معروف ترین هنرهای رزمی آسیایی می باشد که سالیان درازی است که چینی ها از آن پیروی میکنند . این مکتب توسط کسانی ابداع شده که در پی ارتقا جسم و روح انسان تا مرز بینهایت بودند . این شیوه هم اکنون جزء مترقی ترین سیستم ها در حرکات جسمی و ذهنی است . سیستم جسمی و ذهنی تای چی از آن جهت منحصر به فرد بوده که اصول اولیه فلسفه را در قالبی پیشرو و سازمان یافته بکار میبرد . تای چی بر موفقیت و کامیابی فردی تاکید دارد و در عین حال رسیدن به مرتبه غایی انسان را با اتخاذ شیوه ای طبیعی در زندگی میسر میداند . امروزه این هنر در کشور های غربی نیز مورد استفاده قرار میگیرد و موجب افزایش نیروی حیاتی میشود . این سبک بخاطر حرکات آهسته آن نسبت به دیگر روش ها شاخص است . مانند بسیاری از روش های دیگر چینی این حرکات با هدف تعادل و توازن کامل بین "یین" و "یانگ" صورت میگیرند." تای چی چوان "


تاي چي چوان از مهمترين هنرهاي رزمي در کشور چين بشمار مي رود . اين رشته رزمي بر اساس 3 نظريه که ريشه در طب سنتي چين دارند پايه ريزي شده است . اين سه نظريه عبارتست از :
1- نظريه تنفس تائوئيست
2- نظريه يين و يانگ
3- نظريه انرژي
حركات هماهنگ تاي چي جسم و روح را متحول ساخته , در نتيجه کارآئي ما را در زندگي بالا مي برد و از آنجائي که حرکات آن بسيار آرام مي باشد , باعث ذخيره انرژي شده و به تمرکز ما کمک مي نمايد و باعث افزايش کارآيي فرد در تمامي ابعاد زندگي شخصي و اجتماعي مي گردد . هر فردي با هر سن و سالي مي تواند از آن بهره بگيرد . تا چي به دليل نقش عمده اي که در سلامتي انسان بر عهده دارد , بسيار حائز اهميت مي باشد .
تاي چي چوان , از شاهکار هاي ورزش باستاني ووشو مي باشد . اين ورزش وسيله اي است . براي نگهداشتن وضع بدن در حالت طبيعي و جلوگيري و بهبود امراض . انجام دادن بخشي از اين تمرينات در بيمارستانها و آسايشگاهها تجويز مي شود . تاي چي روي بهبود بيماريهاي مزمن مانند فشار خون , ضعف اعصاب و ناراحتي هاي ريوي اثر دارد . تمرين منظم تاي چي , مي تواند خاصيت ارتجائي نسوج , ششها و ريه ها و حجم تنفسي سينه و ظرفيت تهويه کردن ششها را افزايش دهد و تبادل اکسيژن و دي اکسيد کربن را بهبود بخشد . تمرينات تاي چي همچنان مي تواند استخوانها , ماهيچه ها و مفاصل را قوي بکند .  
حرکات تاي چي به سبکي و آهستگي و به حالت طبيعي صورت پذيرد . منظور از طبيعي بودن به اين معنا نيست که انها را شل و بي روح و بي جان انجام دهيم , بلکه ضروري است که قدرت و ملايمت با هم ترکيب شوند . ديگر آنکه ذهن بايد آرام و در عين حال هوشيار باشد و با هوشياري به بدن فرمان دهد . در حرکات تاي چي ضروري است که حرکات با هوشياري انجام شود و در آنها آرامش وجود داشته باشد . بنابراين در تاي چي لازم است که حالتهاي فيزيکي توام با اراده و تمرينات تنفسي تعليم داده شوند . وقتي درجه بالائي از تمرکز ايجاد شود , حرکت با کيفيت بالاتري صورت مي گيرد و اعمال فيزيکي بدن به صورت بهتري تنظيم مي شوند . در تاي چي حرکات بدن تماما" در يک پريود تمرين مي شوند . در تاي چي دستها , چشمها , بدن و اعضاي ديگر به عنوان يک واحد عمل مي کنند , که در آن پاها به عنوان پايه و کمر به عنوان محور مي باشد . هر بخش از بدن حرکات ثابتي را بصورت ملايم و آهسته انجام مي دهند . مورخان بر اساس تحقيق و بررسي , برروي قدمت تاريخ چين به اين نتيجه رسيده اند که تاي چي براي اولين بار در روستاي Wenxian واقع در ايالت Henan نزديک شهر Dinasty Qing انجام شده است . گسترش و پيشرفت اين هنر رزمي به مدت 300 سال طول کشيد و استادان اين حرفه در اين مدت پربارتر و غني تر شدند .
سبکهاي مختلفي که در مدارس تاي چي تدريس مي شودعبارتنداز سبک Chen , سبکYang , سبکWu , سبک Wuyaxiang و سبک Sun مي باشد.دليل تمايزاين سبکها از يکديگر ويژگيهاي خاص هر کدام از آنهاست .
1 –: نظريه تنفس تائوئيسم
تنفس تائوئيسم براي به جريان انداختن صحيح نيروي چي بکار مي دود . در تنفس تائوئيستي , طريقه تنفس معمولي و در ناحيه پائين شکم در زمان دم و بازدم معکوس مي شود . در اين روش به هنگام دم شکم جمع شده و در هنگام بازدم شکم منبسط مي شود . هنرجو در حين انجام تمرينات نبايد تنفس را حبس نمايد و يا با فشار خارج نمايد .
2-: نظريه يين ويانگ
نظريه يين ويانگ يک برداشت اعتقادي است . به عبارت ساده تر دو صفتي هستند که تغييرات سيکلهاي زندگي را مد نظر دارند : تغيراتي که ميتوانند در هر زمينه اي باشند . يين ويانگ همچنين معرف يک نوع روش فکري است که دو قطب هر چيز يا هر وضعتي را در نظر ميگيرد .
يانگ در حقيقت آن قسمت از دامنه يک تپه را نشان ميدهد که درمعرض نور آفتاب قراردارد و روشن است و معرف اين خصوصيات مي باشد : حرارت - فعاليت – روشنايي . علائم مشخصه ظهور فزيکي يانگ به قرار زير ميباشد .
(1)  .تب هر گونه احساس درد در بدن
(2)  .کار زياد و پر کاري بدن
(3) هر نوع ورم و درد نسوج و بافتها و اعصاب.
تئوري يين و يانگ را ميتوان به صورت يک تصوير کوچک نشان داد که معارف تبادل تاثير گذاري ميان يين ويانگ است . يا هر يک از اين دو مولد ديگري است . يا هر يک از اين دو متضاد ديگري است . يا هر يک از اين دو طرف ميتواند بخشي از يک ديگر را شامل شود . يا هر يک از اين دو ميتواند جايگزين ديگري شود تئوري يين ويانگ حدود 800 سال قبل از ميلاد مسيح طي مدت طولاني در کشور باستاني چين پي ريزي شده اشت.  
يين ويانگ از جهان تصوري سياه وسفيد نشان ميدهد . بر پايه اعتقادات « يانگ » معرف خورشيد و « يين » معرف ماه است . اين دو روشني بخش جهان از مشرق ظهور ميکنند و بعد با حرکتي مشهود به سوي جنوب و بعد از آن به جانب غرب مي روند. در طب سنتي « يين ويانگ » در هر شخص حالت متوازن و متعادل دارند و اين با خود انسان است که اين دو نيرويي را که در بدن دارد تحت کننترل خود دراورد. « يانگ » مانند آتش است و شعله هاي آن زبانه کشيده و بالا ميرود و گرما به وجود مي آورد و يين مانند باران فرو مي ريزد خنکي ايجاد ميکند و راکد است .
به اين ترتيب با آنچه گفته شد دو تعبيري که از « يين ويانگ»وجود دارد و سنتي است به عنوان يک سر منشا در تمامي تحقيقات نظري در علوم پژشکي تائوئيستي مورد استفاده بوده و در نتيجه روز و خورشيد همان « يانگ» و شب وماه همان « يين» مي باشد .
در چين باستان ساعتهاي چيني را بر اساس يين ويانگ محاسبه ميگردند .
پنچ ارگان حياتي بدن انسان «يين » هستند. اين پنچ ارگان عبارتند از : کبد , قلب , طحال , ريه ها , کليه ها وشش . موارد دروني ديگر يانگ هستند , که عبارتند از : مثانه, کيسه صفرا , روده دراز و ياريک , معده , ....
ذر طب قديم وکلاسيک چين , «يين و يانگ » به طور دائم و لا ينقطع در بدن انسان در حال حرکت هستند  در مورد حيات , چها رتحول تشخيص داده شده است , که عبارتند از : تولد زندگي , بيماري ومرگ . د رعهد باستان در رساله ها و نوشته ها از زنجيره اي بودن اين چهار تحول سخن گفته شده است .
يين , کلمه چيني يين, د راصل براي نشان دادن آن سوي تپه اي به کار مي رفته که در تمامي طول سال , از خورشيدو آفتاب محروم بوده است . اين واژه با

خصوصياتي از قبيل, سرما , انفعال , تاريکي و درون گرايي ارتباط دارد و علائم ظهور آن به شرح زير است :
(1). احساس سرما در بدن
(2). پرکاري بدن
(3). هر گونه افت نسوج
اين طبقه بندي در مورد « يين و يانگ » نمي تواند امري مطلق به حساب آيد , و در موقع به کار بردن اين لغات بايد دقت کرد تا کاملا به موضوع مورد نظر مربوط باشد .
«يين و يانگ » به اتفاق يگديگر را خلق مي کنند . براي مثال : در طب سنتي گفته مي شود , که انرژي ((چي )) از خون ساخته ميشود . «يين » و خون به وسيله انرژي « يانگ» به جريان افتاده و به جلو مي رود .
انرژي آسمان يانگ ناب است , انرژي زمين نيز يين ناب است . خود انرژي و نفس يا (دم ) يانگ است . شکل و قالب ونيز ماده , يين است . اندرون انسان يين و ظاهر انسان يانگ است . نيرو و قدرت يانگ است . تغذيه يين است . در خوراکيها و نباتات نيرو زا و نيروبخش, يين و يانگ نيز حضور دارند . در بوها آنچه قويتر است , يين است و آنچه سبکتر است , يانگ به حساب مي آيد . در طعم ومزه ها , ترشي وتلخي , يانگ , شيريني و خنثي و بي طرف , تندي , شوري , يين است .
3-  : نظريه انرژي
بر اساس اين نظريه کانالهايي در سيستم دروني بدن وجود دارد , که از ميان آنها اطلاعات و انرژي از نقطه اي به نقطه ديگر جريان مي يابد .
نقاط طب سوزني به عنوان گره هايي که در طول شبکه « جينگ لائو » پراکنده هستند تلقي مي شوند . اين سيستم داراي عملکرد ويژه اي است . کانالهاي اين سيستم در تمامي طول بدن پراکنده هستند , نقاط داخلي را به هم متصل مي سازند و سپس به اندامهاي ديگر مي رسند . در طول هر کانال نقاط مخصوص طب سوزني وجود دارد . عمل اين کانالها به جريان انداختن نيروي « چي » و خون است که با وضع فيزيولوژيک انسان ارتباط مستقيم دارند . پر خوني و انسداد در طول اين کانالها , جريان خوني و نيروي « چي » را قطع مي سازد و باعث بر هم خوردن تعادل ميان نيروهاي « يين ويانگ » ميشود . بنابراين قدرت بدن را نسبت به بيماري کم مي سازد . از همين رو اغلب روشهاي درماني در چين بر اساس رفع انسداد آنها قرار گرفته شده است . نقاط طب سوزني در طول اين کانالها , نقاط حياتي هستند که در آنها نيروي چي و خون تجمع يافته و توزيع مي شود . لازم به توضيح است که نيروي (چي ) نه تنها در اين کانالها جريان دارد , بلکه همين جريان سبب تصفيه و پاکيزگي اين کانالها مي شود . تاي چي , با حرکت دادن اندامهاي مختلف بدن , باعث جريان نيروي «چي » در ارگانهاي داخلي مي شود .
************************************************************* 
 

( به سایت کیمیای تن و روان خوش آمدید )

New layer...
 
طراحي سايت - فروشگاه اينترنتي - ميزباني وب و ثبت دامنه
کليه حقوق اين سایت طبق قوانين نرم افزاری متعلق به طراحان وب شاپرک می باشد   (www.shaparakgroup.com)